Esperal to lek stosowany w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Jest to lek zawierający disulfiram, który wywołuje reakcję organizmu na spożycie alkoholu. Esperal wywołuje w organizmie silne objawy, takie jak bóle głowy, nudności, wymioty, zawroty głowy, biegunka, a nawet ataki paniki.
Esperal wpływa na mózg, zmniejszając objętość substancji szarej w dwóch obszarach – środkowej korze przedczołowej oraz w tzw. wyspie, czyli strukturze anatomicznej mózgu leżącej w głębi bruzdy bocznej. Te obszary mózgu odgrywają istotną rolę w procesach pamięci, kontroli poznawczej, decyzyjności czy emocjonalności.
Używanie Esperalu może powodować długotrwałe skutki uboczne, takie jak zmęczenie, senność, bóle głowy, zaburzenia snu, depresja, zaburzenia nastroju, trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci i inne. Ponadto Esperal może powodować długotrwałe skutki uboczne, takie jak zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia serca, a nawet uszkodzenia nerek.
Esperal może być skuteczny w leczeniu uzależnienia od alkoholu, ale jego skutki uboczne mogą być poważne. Dlatego ważne jest, aby osoby przyjmujące Esperal były świadome możliwych skutków ubocznych i skonsultowały się z lekarzem w celu uzyskania porady. Jak się czuje po esperalu? To zależy od osoby i jej reakcji na lek. Może to być bardzo nieprzyjemne doświadczenie, ale w wielu przypadkach może być skutecznym sposobem leczenia uzależnienia od alkoholu.