Esperal (disulfiram) to substancja, która blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, biorący udział w metabolizmie (rozkładzie) alkoholu w wątrobie. To właśnie w wyniku tej blokady w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, który normalnie przekształcany jest w postać nieszkodliwą i nie wywołującą nieprzyjemnych doznań.

Ile razy można robić wszywki Esperal? Wszywki Esperal to metoda leczenia alkoholizmu, która polega na wszyciu pod skórą pacjenta tabletki zawierającej disulfiram. Wszywka powinna być wykonana przez lekarza, który przeprowadzi wywiad medyczny i oceni, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju leczenia.

Tabletka wszywana pod skórę pacjenta uwalnia disulfiram do krwiobiegu, który blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, biorący udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. To właśnie w wyniku tej blokady w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, który normalnie przekształcany jest w postać nieszkodliwą i nie wywołującą nieprzyjemnych doznań.

Wszywka Esperal powinna być wykonana raz na trzy miesiące. Wszywka może być wykonana wielokrotnie, jednak lekarz musi ocenić, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do wszywki Esperal. Lekarz musi także zbadać pacjenta, aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do tego rodzaju leczenia.

Wszywka Esperal może być skutecznym sposobem leczenia alkoholizmu, jednak należy pamiętać, że nie jest to jedyny sposób leczenia. Lekarz może zalecić pacjentowi dodatkowe leczenie, takie jak terapia behawioralna, terapia grupowa lub leczenie farmakologiczne.