Esperal to lek stosowany w leczeniu alkoholizmu, który jest dostępny w postaci wszywki. Disulfiram, substancja czynna w leku Esperal, jest wszywany podskórnie i stale się uwalnia, stąd potocznie mówi się o „wszywce”. Esperal jest stosowany w leczeniu alkoholizmu, ponieważ powoduje, że osoba uzależniona od alkoholu odczuwa silne dolegliwości fizyczne i psychiczne po spożyciu alkoholu.
Wszywka Esperal wystarcza zwykle na około 9 miesięcy. Jest to jednak indywidualna sprawa, tzn. niektórzy odczuwają jej skuteczność dłużej bądź krócej. Esperal wywołuje silne objawy, takie jak bóle głowy, nudności, wymioty, zawroty głowy, duszności, a nawet drgawki, gdy osoba uzależniona od alkoholu spożyje nawet niewielką ilość alkoholu. Esperal ma zatem na celu zniechęcenie do picia alkoholu.
Esperal wszywa się wyłącznie w specjalnych placówkach medycznych. Wszywka jest wykonywana przez lekarza lub pielęgniarkę. Zabieg trwa około 15 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Esperal jest skutecznym lekiem w leczeniu alkoholizmu, jednak należy pamiętać, że samo wszycie Esperalu nie wystarczy, aby skutecznie leczyć alkoholizm. Osoba uzależniona od alkoholu powinna również podjąć terapię i wsparcie psychologiczne, aby skutecznie zmierzyć się z problemem.